Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dk › Krimi

Alkoholpåvirket mand forårsagede færdselsuheld i Kongensgade

Alkoholpåvirket mand forårsagede færdselsuheld i Kongensgade

I Kongensgade i Fredericia skete der mandag et færdselsuheld. En 42-årig mand, der var påvirket af alkohol, kørte i sin personbil ind i to andre parkeret biler.

Manden var på vej i nordlig retning af Kongens Gade, da uheldet skete. Politiet blev tilkaldt til stedet, hvor de hurtigt kunne konstatere, at manden havde drukket.

Manden blev herefter anholdt og bragt til politistationen for at få taget en blodprøve. Efter blodprøven blev manden afhørt af politiet, hvorefter han blev løsladt.

Del artiklen

Læs også

Politiet undersøger brand ved Kolding LandevejMand på 52 sigtet efter uroligt kørsel med mobil i håndenBrand ved Gudsø spærrer Kolding LandevejMand og kvinde fra Fredericia Kommune varetægtsfængslet i sag om seksuelle overgreb på pige