SPORT. Der var klasseforskel i Gigantium, da Aalborg Håndbold lørdag eftermiddag besejrede Fredericia Håndboldklub med hele 38-20. Foran 5.220 tilskuere i Sparekassen Danmark Arena blev kampen en lang nordjysk magtdemonstration, hvor hjemmeholdet var overlegent fra første fløjt til sidste sekund.
Fredericia kom til Aalborg med en hårdt ramt trup. Flere profiler er ude med skader, og det kunne mærkes fra start. Malthe Hejsel, William Andersson Moberg og Pelle Segertoft var blandt dem, der manglede, mens Mads Kjeldgaard måtte tage plads på bænken med en skade. Det betød, at FHK måtte rokere og improvisere i store dele af kampen, og allerede fra de første minutter stod det klart, at det ville blive en lang eftermiddag.
Kampen begyndte ellers med FHK i 7 mod 6 i angrebet – et taktisk forsøg på at skabe balance mod et stærkt Aalborg-forsvar. Jonas Kruse udlignede til 1-1, men herefter tog hjemmeholdet hurtigt styringen. Juri Knorr satte tempoet og viste sin internationale klasse med hårde skud fra distancen, mens Sander Sagosen og Mads Hoxer konstant truede i gennembruddene senere i kampen. Efter bare fire minutter stod det 5-2, og Aalborg satte sig tungt på spillet.
Fredericia forsøgte at svare igen, men Niklas Landin lukkede målet i. Martin Bisgaard og Kasper Young fik begge gode chancer, men Landin hev store redninger frem, og i den anden ende straffede Aalborg effektivt. Thomas Arnoldsen og Buster Juul førte an i offensiven, mens Felix Møller dominerede på stregen. Da Anders Kragh Martinusen blev udvist midtvejs i første halvleg, udnyttede Aalborg overtallet og trak yderligere fra.
Frederik Jægerum reducerede med et flot mål, men Aalborg svarede straks igen. Buster Juul scorede sikkert på straffekast, og Juri Knorr fortsatte sit målshow – fem scoringer i første halvleg fra den tyske stjerne. Martin Bisgaard kæmpede bravt og leverede flere stærke aktioner, men det var for lidt til at dæmme op for Aalborgs overlegenhed.
Efter 20 minutter førte hjemmeholdet 16-9, og Fredericia begyndte at se slidte ud. Houmark tog timeout, men intet kunne stoppe presset. Thomas Arnoldsen og Mads Hoxer straffede enhver fejl, og mod slutningen af halvlegen viste Landin endda sit overskud ved at redde et forsøg fra Kruse Kristensen og selv sende bolden i det tomme Fredericia-mål.
Da de første 30 minutter var spillet, stod der 20-12 til Aalborg. Kalle Nissen Møller sluttede dog halvlegen med en flot redning, men pausen kom som en lettelse for et FHK-hold, der var blevet spillet ud af hallen.
Anden halvleg begyndte, som den første sluttede. Alexander Blonz scorede hurtigt fra fløjen, og kort efter udbyggede Felix Møller og Thomas Arnoldsen føringen. Martin Bisgaard forsøgte at holde Fredericia inde i kampen med et par scoringer, men Aalborg havde fuld kontrol. Juri Knorr og Sagosen styrede tempoet, og med Fabien Norsten på mål fortsatte hjemmeholdets dominans.
Kalle Møller leverede flere flotte redninger og blev et lyspunkt for FHK i kampen, selvom Aalborg scorede 38 mål. Han reddede blandt andet forsøg fra både Sagosen og Arnoldsen, men forsvaret foran ham kunne ikke følge med. Når Fredericia endelig fik fat, blev boldene smidt væk i opspillet, og Aalborg straffede med hurtige kontraer.
Midtvejs i anden halvleg førte Aalborg 30-17. Kristian Bjørnsen og René Antonsen viste skarphed i kontraløbene, og selv da Jesper Houmark tog timeout, var der ikke mere at hente. Fredericia forsøgte at holde sammen på spillet, men Aalborgs tempo og fysik var på et andet niveau. Kampen var solgt på forhånd, som Jesper Houmark sagde efter kampen. Derfor sparede han også til sidst flere spillere med henblik på de kommende vigtige kampe for FHK.
Fredericia fik dog et par scoringer mod slutningen. Jeffrey Asamoah-Larsen kom på tavlen efter et gennembrud, og Kasper Palmar scorede sikkert på straffekast. Det ændrede dog ikke på kampbilledet. Aalborg fortsatte med at løbe på alt, og i de sidste minutter faldt målene hurtigt. Lukas Nilsson og Patrick Helland Andersen satte punktum med hver deres scoring, mens Marinus Munk nåede at få en udvisning i de sidste sekunder.
Da kampen blev fløjtet af, stod der 38-20 på måltavlen. En forskel, der fortalte alt. Aalborg var ganske enkelt en klasse over Fredericia på dagen. De scorede fra alle positioner og viste, hvorfor de topper ligaen.
For Fredericia var Martin Bisgaard kampens mest markante spiller med seks mål, mens Kasper Palmar fulgte efter med fire. Jonas Kruse lavede tre, og flere af de unge spillere fik værdifuld spilletid trods de svære vilkår.
Hos Aalborg fordelte målene sig bredt. Juri Knorr, Buster Juul og Patrick Helland Andersen lavede hver fem mål, mens Sagosen, Arnoldsen, Blonz og Bjørnsen alle bidrog til den samlede overkørsel.
Kampen i Aalborg blev et billede på forskellen mellem top og bund i dansk håndbold. Fredericia kæmpede, men var oppe mod et hold, der havde tempo, fysik og bredde til at dominere. For FHK gælder det nu om at samle sig, få styr på skaderne og komme tilbage på sporet.
Efter nederlaget ligger Fredericia nummer 12 i Bambuni Herreligaen, mens Aalborg cementerer førstepladsen. Det blev en hård dag i det nordjyske – en dag, hvor Fredericia måtte erkende, at der er langt fra vilje til virkelighed, når modstanderen hedder Aalborg Håndbold.