Avisen

fredericiaavisen.dk › Krimi

81-årig kvinde snydt for 25.000 kroner

81-årig kvinde snydt for 25.000 kroner

En 81-årig kvinde fra Fredericia er blevet udsat for svindel.

Kvinden blev kontaktet klokken 08:00 den 5. april via sms, hvor hun blev bedt om at klikke på et link af sikkerhedsmæssige årsager, oplyser Sydøstjyllands Politi.

Senere på dagen fik kvinden et opkald fra en person, der udgav sig for at være fra hendes bank. Personen fortalte, at den 81-årige kvinde var blevet hacket, og at hun derfor skulle overføre penge til en depotkonto.

Den 81-årige endte med at overføre 25.000 kroner til kontoen, men dagen efter, da hun kontaktede sin rigtige bank, blev hun informeret om, at hun var blevet udsat for et svindelnummer dagen før.

Del artiklen
Spil – prøv vores spil på fredericiaavisen.dk →

Læs også

Nægtede at stoppe for politiet, og biljagt endte i sigtelserBilist på 43 år kørte spirituspåvirket midt om nattenTyve brød ind i byggeplads og tømte container for messing og værktøj for 50.000 kroner35-årig mand i grundlovsforhør sigtet for grov vold på diskotek i Fredericia