Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dkKrimi

29 påbud og 10 sigtelser efter lastbildemonstration

Sydøstjyllands Politi har fremsat en erklæring om den omfattende lastbildemonstration, der i dag har blokeret flere afkørsler over hele Danmark, herunder i Fredericia, hvor motorvejsafkørslerne blev spærret. Taulov-afkørslen var blandt de spærrede veje, hvor enkelte biler formåede at snige sig forbi en parkeret lastbil.

Selvom dagen endnu ikke er omme, har politiet givet en opdatering på situationen. I Sydøstjylland har de udstedt 29 påbud om at flytte lastbiler til lovlige placeringer, og desuden er der rejst 10 sigtelser for overtrædelse af færdselsloven.

Politiet var hurtige til at rykke ud i hele landet. Her i Fredericia. Foto: AVISEN
https://twitter.com/SydOjylPoliti/status/1658075659258789888?s=20

Lastbilchaufføren ved Taulov-afkørslen blev beskrevet som rolig og venlig, og han efterkom politiets anmodning om at forlade stedet. Politiet håndterer fortsat situationen og søger at sikre, at lastbilerne bliver flyttet til lovlige steder for at genåbne vejene. De opfordrer alle til at respektere loven og bidrage til at opretholde sikkerheden og fri bevægelighed på vejene.

Betjente i samtale med lastbilchauffør. Foto: AVISEN

Demonstrationen har forårsaget betydelige trafikale udfordringer i løbet af dagen, og Sydøstjyllands Politi fortsætter med at monitorere situationen nøje. De råder offentligheden til at følge deres kanaler på sociale medier og lokale nyheder for at modtage de seneste opdateringer om situationen.

Læs også

Mand sigtet med 1,9 gram ukendt stof på sigHvid varebil målt til 82 km/t i 50-zone på EgeskovvejGlemt sukkergryde udløste brandalarm på IBC»Så vil jeg også spilde politiets tid« – 48-årig anholdt på gaden