Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dkKrimi

23-årig mand fremstilles for flere indbrud

23-årig mand fremstilles for flere indbrud

En 23-årig mand fra Horsens fremstilles i dag i et grundlovsforhør ved Retten i Horsens kl. 13.00. Han er bl.a. mistænkt for at have begået tre indbrud i private boliger i Horsens og for et forsøg på indbrud i en lejlighed ligeledes i Horsens.

Det var i forbindelse med forsøget på indbrud i lejligheden, at den 23-årige blev anholdt med indbrudsværktøj og genstande, der menes at stamme fra de øvrige indbrud.

Den 23-årige nægter forholdene. 

Sydøstjyllands Politi vil anmode om lukkede døre ved grundlovsforhøret, og af den grund har politiet ikke yderligere oplysninger på nuværende tidspunkt, der kan deles om sagen.

Læs også

To et halvt års fængsel for knivstik på YdunsvejRutinekontrol endte med sigtelse – bilist var kørt ud på stofferFalske 500-kronesedler i omløb i to butikker på samme eftermiddag16-årig sparket i ryggen af ukendt pige – blev derefter fulgt efter