Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dk › Krimi

20-årig kvinde blev ubehøvlet efter butikstyveri

20-årig kvinde blev ubehøvlet efter butikstyveri

Et butikstyveri fandt sted mandag aften i Lidl på Vejlevej i Fredericia, hvor to personer blev involveret i tyveriet af en robotstøvsuger samt to indkøbsposer fyldt med diverse varer.

Tyveriet blev opdaget omkring klokken 18:58, og politiet blev hurtigt tilkaldt til stedet. Ifølge døgnrapporten modtog de en anmeldelse om butikstyveri, hvor det samlede tab blev anslået til omkring 5.500 kroner. Da politiet ankom, tilbageholdt de to personer, der var impliceret i tyveriet. Imidlertid var den ene part, en 20-årig kvinde fra Aarhus, ikke medgørlig og skabte uro på stedet.

Kvinden blev derefter anholdt og taget med i patruljevognen til videre afhøring. På vej til politistationen fortsatte kvinden med at opføre sig ubehøvlet, og kom med fornærmende tiltale mod politiet hvilket resulterede i en yderligere sigtelse for fornærmende tiltale.

Del artiklen

Læs også

Flyet måtte nødlande i Billund med syg nordmand – nu leder politiet efter hans familieBilist kørte 800 meter ad cykelsti på Treldevej – politiet vil have kørekortet inddragetTyve stjal elværktøj for op mod 100.000 kronerPapirerne var i orden – men i midterkonsollen lå en joint