Avisen

Nyheder og indsigt fra Fredericia.

fredericiaavisen.dk › Krimi

10 kilo hash i almindelig pakkepost: Toldstyrelsen stopper pakker i Fredericia

10 kilo hash i almindelig pakkepost: Toldstyrelsen stopper pakker i Fredericia

KRIMI. Toldstyrelsen har torsdag stoppet to pakker med i alt omkring 10 kilo hash på et modtagecenter i Fredericia.

Det oplyser Casper Christensen fra Sydøstjyllands Politi.

Ifølge politiet blev pakkerne standset af Toldstyrelsen under en kontrol på et pakkecenter i Fredericia, i området omkring Kongens Kvarter. Der var tale om almindelig pakkepost, som ifølge politiet var afsendt fra Malaga.

Pakkerne var adresseret til en modtager i Østjyllands Politis politikreds. Derfor blev sagen overdraget til Østjyllands Politi, som nu står for den videre efterforskning med henblik på eventuelt at identificere og pågribe modtageren.

Sydøstjyllands Politi oplyser, at proceduren i den type sager er, at den politikreds, hvor pakken skulle leveres, overtager sagen, da de har de bedste muligheder for at følge leveringen og arbejde videre med sagen.

Politiet oplyser ikke yderligere detaljer om efterforskningen, og der er på nuværende tidspunkt ingen anholdte i sagen.

Del artiklen

Læs også

Tyv knuste rude og snuppede dyre briller fra udstillingsvindueKvinde på 33 råbte højt om politiet midt på nattenVilla udbrændt i Gårslev i natNattepatrulje fandt peberspray på mand