Firmaernes køb og salg november 2020

I november 2020 var salget 30,8 pct. eller 35 mio. kr. højere end i november 2019. Siden de første restriktioner mod COVID-19, ses en stigning i onlinesalget af bøger, kontorartikler o.l. Salget i branchen steg med 24,4 pct. i perioden fra marts til november 2020 sammenlignet med samme periode i 2019. COVID-19 restriktionerne med hjemmearbejde, hjemmegående børn og begrænsninger af vores sociale aktiviteter har betydet, at mange har fået mulighed for at ‘genopfinde’ et liv med de produkter, der findes i den online boghandel. En tilsvarende efterspørgsel efter bøger ses i Nyt fra Danmarks Statistik 2020:432, Individbaserede biblioteksudlån 3. kvt. 2020, hvor der ses en stigning i det digitale udlån.

Salg i online boghandel,  ikke sæsonkorrigeret

Kilde: www.statistikbanken.dk/fiks44, detailhandel med bøger, kontorartikler, musik eller film via internet (479114), særkørsel.

Firmernes salg ekskl. energi steg beskedent i november

Firmaernes samlede salg steg 0,3 pct. fra oktober til november, mens det indenlandske salg ekskl. energi i samme periode steg med o,8 pct., når salget er korrigeret for sæsonudvikling og effekten af handelsdage. I november er det specielt brancherne for finansiering og forsikring samt ejendomshandel og udlejning, der nyder fremgang med stigninger på hhv. 13,2 pct. og 6,7 pct.

Firmaernes salg i løbende priser, sæsonkorrigeret

Kilde: www.statistikbanken.dk/fiks11

Momsudsættelse giver usikkerhed om data for halvårsindberettene

Firmaernes salg bygger på firmaernes momsindberetninger. På grund af pandamien er der udsatte indberetningsfrister i forbindelse med indberetning af moms. I september var der frist for indberetning af moms for første og andet kvartal for de firmer, der indberetter moms kvartalsvist. De firmaer, der indbretter moms halvårligt, har frist i marts 2021 for at indbrette moms for første halvår samt andet halvår af 2020, derfor er der færre data for denne gruppe af indbrettere. Brancher der typisk har mange firmaer, der indberetter moms halvårligt, er fx frisør- og skønhedssaloner.

Imputeringsmodellen

For de firmaer, hvor der endnu ikke foreligger momsindberetning, beregnes en værdi, der er baseret på deres tidligere momsindberetninger. Datagrundlaget for firmaer, der indberetter moms halvårligt er mindre end normalt, hvilket medfører, at udviklingen i momsindberetningen ikke kan sammenlignes med tidligere perioder. Derfor er beregningen udbygget med supplerende indikatorer, herunder allerede offentliggjorte tal for Detailomsætningsindeks og Industriens produktion og omsætning samt eksperimentelle datakilder, som fx virksomhedernes forbrug af elektricitet.

Firmaernes salg ekskl. energi mv.

 Sæsonkorrigeret Ikke-sæsonkorrigeret
 201820192020 201820192020
 mia. kr.
Januar316,8328,9351,5 303,0316,4341,0
Februar311,0331,9335,4 276,3295,3304,8
Marts310,7325,4336,6 308,4326,8342,5
April319,3336,3309,0 312,8330,9304,3
Maj322,4333,0307,3 323,9334,2296,8
Juni320,0330,4327,2 334,1332,5338,7
Juli319,5338,8325,4 299,1323,5312,6
August328,4335,2323,8 323,4325,4305,6
September322,0337,7330,0 321,0342,5339,9
Oktober326,8353,2331,6 343,8372,2346,6
November325,9342,5332,4 341,3351,7340,1
December326,7335,3. 356,0370,8.
Kilde: www.statistikbanken.dk/fiks11

Firmaernes salg i udvalgte erhvervshovedgrupper

 SæsonkorrigeretIkke-sæsonkorrigeret
 Okt.
2020
 
Nov.
2020
 
Æn-
dring
 
Juni
– aug.
2020
Sept.
– nov.
2020
Æn-
dring
 
Nov.
2019
 
Nov.
2020
 
Æn-
dring
 
 mia. kr.pct.mia. kr.pct.mia. kr.pct.
I alt ekskl. energi mv.331,6332,40,3976,5994,01,8351,7340,1-3,3
I alt inkl. energi mv.380,4380,60,01113,71138,42,2398,4391,4-1,8
Heraf:         
Landbrug, skovbrug og fiskeri9,49,3-0,628,528,3-0,710,79,8-8,2
Industri64,566,73,5198,7197,4-0,770,567,3-4,5
Bygge og anlæg24,624,91,372,174,53,327,327,61,0
Handel126,0125,2-0,6370,4374,81,2129,4129,0-0,3
Handel med biler og         
Motorcykler14,914,90,644,444,60,416,216,2-0,2
Engroshandel78,877,6-1,5230,2234,21,781,078,2-3,5
Detailhandel32,432,70,995,896,00,232,234,67,5
Transport35,034,0-3,097,2103,36,341,534,8-16,3
Hoteller og restauranter4,23,3-20,511,711,5-2,45,73,3-42,3
Information og kommunikation16,116,0-0,647,048,53,315,916,32,1
Finansiering og forsikring6,87,713,221,220,8-1,97,48,08,6
Ejendomshandel og udlejning6,67,06,718,320,19,94,35,323,3
Anm.: Visse ydelser er ikke momspligtige, fx personbefordring, så statistikken viser ikke alt salg.
Kilde: www.statistikbanken.dk/fiks11
0 0 stemmer
Artikel Rating
Følg
Notikation om
guest
0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer