Håndboldsæsonen nærmer sig snart sin opstart igen, og i sommerpausen har der været godt gang i kuglepennene rundt om i landets ligaklubber. Vi bringer her et overblik over de forskellige transfers.

Kilde: Hbold.dk

Aalborg 

Ind:
Mads Christiansen (Magdeburg)
Mishels Liaba (Alingsås HK)

Ud: Aleksander Selmar (Haslum)
Jesper Meinby (Drammen HK)
Oliver Norlyk – Udlejet (Skive)

BSV
Ind:
Thráinn Orri Jónsson (Elverum)
Mads Kjeldgaard Andersen (Mors-Thy)

Ud:
Rasmus Jensen (Fredericia HK)
Emil Jessen (Århus)
Jens Dolberg (Mors-Thy)

Fredericia
Ind:
Rasmus Jensen (BSV)
Jesper Lindgren (Eskilstuna Guif)
Kristian Olsen (Skanderborg)
Victor Skillhammar (Benidorm)
Mathias Hedegaard (Otterup)

Ud:
Jimmi Elmgaard (TM Tønder)
Peter Nielsen (Ukendt)
Frederik Krarup (Ukendt)

GOG
Ind: Stig Tore Moen (IFK Kristianstad)
Arnar Freyr Arnarsson (IFK Kristianstad)
Viktor Gisli Hallgrimsson (Fram Reykjavik)
Søren Haagen (Ribe-Esbjerg)

Ud: Jon Andersen (SønderjyskE)
Niclas Kirkeløkke (Rhein-Neckar Löwen)
Lars Hald (Karriestop)
Ole Erevik (Karriestop)
Frank Mikkelsen (TMS Ringsted)
Kristian Larsen (HC Odense)

KIF Kolding
Ind: Benjamin Pedersen (TMS Ringsted)
Chris Jørgensen (SønderjyskE)
Troels Jørgensen (AIK Stockholm)
Ulf Sivertsson – Træner (OV Helsingborg)
Árni Bragi Eyjólfsson (Afturelding)
Fredrik Gustavsson (GUIF Eskilstuna)
Andreas Toudahl -Assistenttræner (Skive)

Ud:
Cyril Viudes (Karriestop)
Kasper Irming (Karriestop)
Lars Rasmussen – Assistenttræner

Lemvig-Thyborøn
Ind: Nicolaj Spanggaard (Mors-Thy)
Ronnie Nicolaisen (Mors-Thy)
Jesper Holm – Assisentræner
Jonas Langerhuus (Århus)
Kristian Rammel (Århus)
Casper Ebbesen (IFK Skövde)
Nicolai Hvid (Skanderborg)

Ud:Andreas Damgaard (TM Tønder)
Mads Høj (Ukendt)
Jonas Gade (Mors-Thy)
Jesper Sørensen (Skive)
Claus Uhrenholt – Træner (TTH Holstebro)
Anders Agger ( Nordsjælland)
Frederik Hummelmose (HC Midtjylland)

Mors-Thy
Ind: Emil Bergholt (TM Tønder)
Jonas Gade (Lemvig-Thyborøn)
Frederik Nørbjerg (Stoholm)
Nicklas Graugaard (Skive)
Tobias Rasmussen (Skive)
Jens Dolberg (BSV)

Ud:
Nicolaj Spanggaard (Lemvig-Thyborøn)
Ronnie Nicolaisen (Lemvig-Thyborøn)
Asbjørn Madsen (Ukendt)
Kasper Didriksen (HC Midtjylland)
Nicolai Sommer (HC Midtjylland)
Heino Knudsen – Assistenttræner (Karriestop)
Kasper Kristiansen (HC Midtjylland)
Mads Kjeldgaard Andersen (BSV)

Nordsjælland
Ind:
Frederik Iversen (Skanderborg)
Marcus Holmén (Skövde)
Fabian Sandven (Bækkelaget)
Frederik Andersson (TMS Ringsted)
Tobias Rasmussen (Skjern)
Benjamin Jørgensen (Skanderborg)
Anders Agger (Lemvig-Thyborøn)
T0rben Nielsen – assistenttræner (Ajax København)
Mathias Møller (Århus)

Ud: Mike Jensen (HBW Balingen-Weilstetten)
Johan Meklenborg (TTH Holstebro)
Dan Beck-Hansen (Skövde)
Aku Kreutzmann (Ukendt)
Lasse Uth (Ribe-Esbjerg)

Ribe-Esbjerg
Ind: Lars Moursing (TTH Holstebro)
Daniel Ingason (Haukar)
Lasse Uth (Nordsjælland)

Ud:
Jonas Tidemand (Skjern)
Nikolaj Enderleit (TTH Holstebro)
Rasmus Boysen (Elverum)
Lukas Karlsson (Bækkelaget)
Pelle Schilling (Ukendt)
Søren Haagen (GOG)

Skanderborg
Ind:
Salah Boutaf (Odder)
Jeppe Kjærulff (Skive)

Ud: Frederik Iversen (Nordsjælland)
Bertram Obling (Halden)
Benjamin Jørgensen (Nordsjælland)
Lukas Kristensen (Team Sydhavsøerne)

Skjern
Ind:
Jonas Tidemand (Ribe-Esbjerg)
Elvar Örn Jónsson (UMF Selfoss)
Robin Paulsen Haug (HK Malmö)
Patrekur Jóhannesson – Træner (Selfoss)
Claus Hansen – Assistenttræner

Ud: Emil Nielsen (Nantes)
Sebastian Augustinussen (Nantes)
Christoffer Cichosz (TTH Holstebro)
Tandri Mar Konradsen (Stjarnan)
Tobias Rasmussen (Nordsjælland)
Jan Grebenc (RK Celje)
Benjamin Jacobsen (Ukendt)
Ole Nørgaard – Træner (Karriestop)
Henrik Kronborg – Assistenttræner

SønderjyskE
Ind: Jon Andersen (GOG)
Lasse Hamann-Boeriths (TM Tønder)
Josip Cavar (Lugi IF)
Simon Egtved (Team Haderslev-Vojens)
Oskar Sunnefeldt (IK Sävehof)
Svein Johannsson (IR Reykjavik)

Ud: Chris Jørgensen (KIF Kolding)
Thorsten Fries (Elverum)
Martin Kærgaard (Ukendt)
Rasmus Nielsen (Istres)
Henrik Nordlander (Ukendt)
Alexander Hansen (Tønder)

TTH Holstebro
Ind: Christoffer Cichosz (Skjern)
Johan Meklenborg (Nordsjælland)
Nikolaj Enderleit (Ribe-Esbjerg)
Allan Damgaard (Göppingen)
Søren Tau (Elverum)
Claus Uhrenholt – Assisenttræner (Lemvig-Thyborøn)

Ud: Lars Mousing (Ribe-Esbjerg)
Viktor Östlund (HK Malmö)
Vignir Svarvarsson (Haukar)
Thomas Damgaard (Skive)
Malte Justesen (Skive)
Jac Karlsson (BK-46)
Arne Damgaard – Assistenttræner (Skive)

Århus
Ind:
Emil Jessen (BSV)

Ud: Sebastian Henneberg (Elverum)
Jonas Langerhuus (Lemvig-Thyborøn)
Kristian Rammel (Lemvig-Thyborøn)
Mathias Møller (Nordsjælland)
Moussa Lihn Dembele (Skive)

https://jutlander.dk/om-jutlander-bank/om-os/afdelinger/fredericia