Nye Borgerliges økonomiske plan for Danmark betyder, at det offentlige skal nedlægge mere end hver femte stilling. Det svarer til cirka 2.100 stillinger i kommuner som Sønderborg, Holstebro og Hjørring, viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. I Fredericia er det 505, der skal væk inden 2025. En trussel mod velfærden, mener direktør.

Hvis Nye Borgerlige havde 90 mandater, ville der være 180.000 færre fuldtidsstillinger i kommuner, regioner og staten i 2035. Det viser analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.

Tænketanken har på baggrund af data fra Finansministeriet og Danmarks Statistik regnet på de geografiske konsekvenser af partiets økonomiske plan. Fordelingen af nedskæringer er beregnet ud fra antallet af stillinger i både stat, regioner og kommuner, der ligger i de enkelte kommuner og landsdele i dag.

– Nye Borgerlige vil skære 100.000 offentlige stillinger væk og samtidig annullere stigningen i antallet af offentligt ansatte, der er nødvendig, hvis vi skal fastholde den nuværende velfærd, når der kommer flere børn og ældre i de kommende år. Samlet set giver det knap 180.000 færre medarbejdere i det offentlige, når vi regner frem til 2035. Det vil kunne mærkes i hele landet, siger Lars Andersen, direktør i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.

Med 720.000 fuldtidsstillinger i det offentlige i dag og en planlagt stigning på cirka 80.000 ekstra ansatte i de kommende år svarer nedskæringerne til 22 procent af alle stillinger i det offentlige.

Alene i Syd- og Sønderjylland svarer det til, at knap 21.000 offentlige stillinger er væk i 2035, mens tallet for eksempel er knap 11.000 i Nordsjælland.

– Når man fjerner hver femte medarbejder i hele den offentlige sektor, vil det have enorme konsekvenser for velfærden. Det siger sig selv, at det vil give et radikalt andet samfund og en radikalt dårligere velfærd. Det er naturligvis politisk helt legitimt at ville sænke skatterne og skære i den offentlige service, men så bør man være ærlig om konsekvenserne, siger Lars Andersen.

Rammer landkommuner og provinsen hårdt

Fordeler man nedskæringerne ligeligt ud fra antallet af offentlige stillinger i dag, vil det skabe rigtig store nedskæringer uden for de store byer. Mere end hver anden stilling, der står for skud, ligger i de såkaldte provinsby-, oplands- og landkommuner. Det svarer til 93.700 stillinger.

– Hvis man tror, at det kun vil ramme i de store byer, når man laver så drastiske nedskæringer, som dem Nye Borgerlige har lagt frem, får man sig nok et chok, hvis de en dag finder 90 mandater og fører planen ud i livet, siger Lars Andersen.

I kommuner som Sønderborg, Holstebro og Hjørring svarer planen til, at der skal sløjfes cirka 2.100 offentlige stillinger.

Læs analysen

Analysens hovedkonklusioner

  • Frem mod 2035 vil antallet af ældre over 80 år stige med 67 procent, og antallet af børn under 10 år vil stige med 17 procent.
  • Samtidig vil Nye Borgerlige reducere den offentlige beskæftigelse til cirka 620.000 ansatte i 2035 målt i fuldtidspersoner.
  • Hvis velfærden skal følge med demografien, skal tallet i 2035 være cirka 800.000, viser tal fra Finansministeriet. I forhold til det niveau betyder Nye Borgerliges plan, at det offentlige skal nedlægge 22 procent af stillingerne i den offentlige sektor.
  • I kommuner som Lolland, Vordingborg, Faaborg-Midtfyn og Mariagerfjord svarer planen til, at de offentlige arbejdspladser skal nedlægge cirka 1.100 fuldtidsstillinger. I kommuner såsom Sønderborg, Holstebro og Hjørring svarer planen til, at der skal nedlægges cirka 2.100 offentlige stillinger.

Så mange jobs svarer Nye Borgerliges plan til i hver kommune

I tabellen kan du se, hvor mange offentlige stillinger der skal nedlægges i hver kommune, hvis alle offentlige arbejdssteder skal nedlægge en lige stor del af deres stillinger.

Fuldtidspersoner202520302035
Albertslund319590858
Allerød294544791
Assens309571831
Ballerup7561.3982.032
Billund230426620
Bornholm4678631.256
Brøndby3837091.030
Brønderslev321594863
Dragør103191278
Egedal275508739
Esbjerg1.4062.6013.783
Fanø295478
Favrskov3977341.068
Faxe266492716
Fredensborg279516750
Fredericia5059351.359
Frederiksberg1.1492.1253.091
Frederikshavn6471.1981.741
Frederikssund3736901.003
Furesø289535778
Faaborg-Midtfyn4177711.122
Gentofte8601.5912.313
Gladsaxe6521.2061.754
Glostrup5911.0931.589
Greve326602876
Gribskov224414602
Guldborgsund6901.2761.855
Haderslev5981.1061.609
Halsnæs216399580
Hedensted351648943
Helsingør5239671.406
Herlev6811.2591.831
Herning9621.7802.588
Hillerød9011.6672.425
Hjørring7951.4712.138
Holbæk6651.2301.788
Holstebro7991.4782.149
Horsens9361.7302.517
Hvidovre8161.5102.196
Høje-Taastrup4668611.253
Hørsholm164303441
Ikast-Brande324599871
Ishøj189350509
Jammerbugt285527766
Kalundborg361668972
Kerteminde170315458
Kolding1.0261.8982.759
København9.52717.62325.627
Køge6151.1381.654
Langeland103191278
Lejre190351510
Lemvig177327476
Lolland3957311.063
Lyngby-Taarbæk9491.7552.553
Læsø152840
Mariagerfjord4157671.116
Middelfart3786991.017
Morsø179332482
Norddjurs3867131.037
Nordfyns209386561
Nyborg303560814
Næstved8551.5812.299
Odder149276401
Odense2.7955.1717.520
Odsherred264489711
Randers1.0381.9192.791
Rebild219405588
Ringkøbing-Skjern4658591.250
Ringsted357661961
Roskilde1.3542.5043.641
Rudersdal4608511.238
Rødovre320592861
Samsø315784
Silkeborg8451.5632.273
Skanderborg5119451.374
Skive5199601.396
Slagelse1.1592.1453.119
Solrød134248361
Sorø284526764
Stevns142262382
Struer173319464
Svendborg6621.2251.782
Syddjurs304562817
Sønderborg7731.4292.079
Thisted4758781.277
Tønder348644936
Tårnby336622904
Vallensbæk139258375
Varde4868981.306
Vejen323598869
Vejle1.2822.3723.449
Vesthimmerlands338625909
Viborg1.4342.6523.857
Vordingborg4237831.138
Ærø5093135
Aabenraa7061.3061.899
Aalborg3.1685.8608.522
Aarhus4.5088.33912.126

Anm.: De 180.000 fuldtidsstillinger er fordelt geografisk svarende til den offentlige fuldtidsbeskæftigelse i 2018. For Vallensbæk, Samsø, Ærø, Læsø og Fanø er der beregnet et samlet antal, som er fordelt mellem de fem kommuner efter indbyggertal i 2021.

 Kilde: AE på baggrund af Nye Borgerlige, Finansministeriet og Danmarks Statistik.

Så mange jobs svarer planen til i forskellige kommunetyper

Kommunetype Antal fuldtidsstillinger
Oplandskommuner19.800
Storbykommuner28.200
Landkommuner31.800
Provinsbykommuner42.100
Hovedstadskommuner54.300
I alt176.100

 Anm.: Samme som ovenfor. Afrundet til nærmeste 100.

Kilde: AE på baggrund af Nye Borgerlige, Finansministeriet og Danmarks Statistik.

Danmarks Statistiks opdeling af kommunerne kan findes her.

Så mange jobs svarer Nye Borgerliges plan til i hver landsdel

 LandsdelAntal fuldtidsstillinger
Landsdel Byen København29.900
Landsdel Københavns omegn19.200
Landsdel Nordsjælland10.800
Landsdel Bornholm1.300
Landsdel Østsjælland7.000
Landsdel Vest- og Sydsjælland15.800
Landsdel Fyn14.500
Landsdel Sydjylland20.700
Landsdel Østjylland25.400
Landsdel Vestjylland13.100
Landsdel Nordjylland18.400
I alt176.100

 Anm.: Samme som ovenfor. Afrundet til nærmeste 100. Kilde: AE på baggrund af Nye Borgerlige, Finansministeriet og Danmarks Statistik

1 KOMMENTAR

  1. Hvor har lønmodtagernes direktør hørt at NB vil fyre sygeplejersker, sosuer og lignende stillinger som producerer et reelt stykke arbejde?

    Kunne manden have en skræk-propaganda på dagsordenen, da han selv er i lommen på de lønmodtagere som ikke producerer et stykke reelt arbejde….?

    Vi skal selvfølgelig have barberet geden. Den har groet vildt i mange år, og der mangler folk på ‘gulvet’ i alle brancher.
    Der er et rigtigt og meningsfyldt job til alle de, bare ikke nødvendigvis et som afføder kontorstolsballer og musearm.

Skriv en kommentar