Feriehusudlejning november 2020

Ved udgangen af november måned var der i alt booket 240.000 husuger i 2021, hvilket er en fremgang på 14 pct. i forhold til, hvor mange bookinger der var lavet for 2020 ved udgangen af november i 2019. Det er især danskerne, som står for denne fremgang. De danske bookinger er gået frem med 21.000 husuger, hvilket er en fordobling i forhold til sidste år. Dette bør ses i lyset af, at november 2019 lå før COVID-19, og at man stadig kunne rejse frit i hele verden på dette tidspunkt. De tyske bookinger er gået frem med 10.000 husuger, hvilket svarer til 6 pct.Bookede husuger for det kommende år ved udgangen af november månedKilde: www.statistikbanken.dk/ferieh2

November måneds overnatninger lavere end sidste år

Der var i alt 519.700 overnatninger i udlejede feriehuse i november 2020. Dette er en nedgang på 16 pct. i forhold til samme måned i 2019, på trods af, at bookingtallene op til november tydede på fremgang. Nedgangen skyldes primært, at grænserne til Danmark for de fleste områder i udlandet har været ramt af indrejserestriktioner grundet COVID-19.

Feriehusene mangler 0,3 mio. overnatninger i 2020

I årets første elleve måneder har der været 19,6 mio. overnatninger i feriehusene, hvilket er 0,3 mio. færre overnatninger end samme periode i 2019. Gode overnatningstal for sommeren og efteråret har gjort, at forårets manglende overnatninger grundet COVID-19 nedlukningen af Danmark næsten er indhentet. Dette er sket ved, at antallet af danske overnatninger i 2020 er gået frem med 68 pct. eller 3,5 mio. overnatninger, hvilket næsten opvejer, at der er 3,8 mio. færre udenlandske overnatninger i forhold til 2019. Dog kan restriktionerne grundet COVID-19 gennem året ses i tallene.

Kun camping går ikke tilbage i november

Overnatningstal for hoteller, feriecentre, campingpladser og vandrerhjem kan ses i Nyt fra Danmarks Statistik 2021:8. Sammenlagt havde disse overnatningsformer 852.000 overnatninger, hvilket er en tilbagegang på 51 pct. i forhold til november 2019. Camping er den eneste overnatningsform, som er gået frem (6 pct.), mens de øvrige er gået tilbage. Størst tilbagegang var der hos hoteller (57 pct.) og vandrerhjem (67 pct.).

Særlige forhold ved denne offentliggørelse

Statistisk usikkerhed grundet COVID-19

Denne statistik er baseret på indberetninger fra medlemmer af Feriehusudlejernes brancheforening. Disse stod i 2019 for 95 pct. af de samlede overnatningstal og 80 pct. af de udlejede husuger. Under COVID-19 kan beregningen af den totale udlejning ud fra disse indberetninger være mere usikker end normalt. I forhold til de registrerede udenlandske overnatninger kan dette dække over bookede ophold, der ikke er blevet aflyst

Bookede hus-uger for det kommende år ultimo november 2019 og 2020 fordelt på gæsternes nationalitet

 I alt
 
Danmark
 
Sverige
 
Norge
 
Tyskland
 
Neder-
landene
Andre
 
 20202021202020212020202120202021202020212020202120202021
 1.000
I alt210,0239,520,941,71,10,93,52,1177,5187,42,93,64,23,8
Januar10,87,51,53,00,00,00,00,09,04,30,10,00,20,1
Februar7,07,92,15,00,00,00,00,04,72,90,10,10,10,0
Marts10,413,31,02,70,00,00,00,19,210,50,00,00,10,1
April21,024,02,12,50,10,10,20,117,720,70,60,30,40,3
Maj25,832,42,74,00,10,10,10,121,826,20,61,50,40,4
Juni33,636,53,14,90,30,20,60,428,330,00,60,40,70,5
Juli34,536,15,112,50,40,32,21,225,620,70,30,31,11,0
August35,541,91,84,40,20,20,30,232,035,50,40,60,81,0
September18,122,41,01,60,00,00,00,016,720,30,10,20,20,2
Oktober10,713,00,50,80,00,00,00,010,112,10,00,10,10,1
November1,52,40,10,20,00,00,00,01,42,20,00,00,00,0
December1,22,20,10,10,00,00,00,01,02,10,00,00,00,0
Kilde: www.statistikbanken.dk/ferieh2

Feriehusudlejning gennem danske udlejningsbureauer, faktiske tal

 NovemberÆn-
dring
Januar-novemberÆn-
dring
 20192020 20192020 
 1.000pct.1.000pct.
Udlejede hus-uger21,815,3-30665,9643,4-3
Antal lejemål19,716,8-15541,8555,12
Overnatninger i alt621,5519,7-1619882,019566,0-2
Danske264,5442,6675141,78652,468
Udenlandske i alt357,077,0-7814740,310913,6-26
Svenske4,60,981213,228,4-87
Norske3,00,2-93693,5165,6-76
Tyske315,262,1-8012698,310305,8-19
Nederlandske4,20,7-82503,4126,6-75
Andre lande29,913,1-56631,9287,2-55
 antal antal 
Gns. personer pr. hus4,14,8 4,34,3 
Gns. uger pr. lejemål1,10,9 1,21,2 
Kilde: www.statistikbanken.dk/ferieh1

Nyt fra Danmarks Statistik

12. januar 2021 – Nr. 9

Hent som PDF
Næste udgivelse: 10. februar 2021

Kontakt

Statistik­dokumentation

DEL SIDENS INDHOLD

0 0 stemmer
Artikel Rating
Følg
Notikation om
guest
0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer