På Top 10 over danskernes mest populære sommerdestinationer i Danmark finder vi København på en stærk førsteplads, efterfulgt af solskinsøen Bornholm. På en tredjeplads kommer Jammerbugt Kommune.

– Top 10 afspejler meget godt, hvor vigtigt et erhverv turismen er for store dele af landets kommuner. Jyske kommuner har topplaceringer, men de har også mange feriehuse, som giver dem stor overnatnings-kapacitet. Lige udenfor top 10 finder vi også Svendborg og Lolland. Turismen på Fyn, Sjælland og øerne fylder samlet set også en hel del, udtaler Kirstine Tolstrup Nielsen, chefkonsulent i Dansk Erhverv.

Sommeren i krystalkuglen
Sommeren sidste år var usædvanlig, da coronapandemien lagde en enorm dæmper på rejser ind og ud af landet. Her var danskernes kærlighed til Danmark en stor hjælp for turismen, da det bidrog til at mindske tabet af de udenlandske gæster.

– Det forventes, at danskerne igen i år prioriterer sommerferie i Danmark, også selvom der er bedre muligheder i år for at rejse ud. Danskernes feriehusbookinger ser stærke ud for de kommende måneder. Eneste minus er, at turismen i København forsat er i store vanskeligheder, med en akut mangel på danske såvel som udenlandske turister. De danskere, der fortsat overvejer en ferie i ferien, kan med fordel kigge mod hovedstaden – her venter masser af gode oplevelser, siger Kirstine Tolstrup Nielsen, chefkonsulent i Dansk Erhverv.

Samlet set foretog danske turister 9,4 mio. overnatninger på de danske overnatningssteder i sommeren 2019, det seneste normale år før corona. I sommeren 2020 steg tallet til 12,9 mio. I hele 2019 foretog danskerne 27,2 mio. overnatninger.

Danske turistovernatninger om sommeren på de officielle overnatningssteder

Placering 2019Kommune2019
(juli og august)
2020
(juli og august)
Udvikling 2019-2020
(juli og august)
1København629.489517.224-18%
2Bornholm520.018693.13533%
3Jammerbugt408.113600.81247%
4Frederikshavn379.617576.89352%
5Varde368.208648.92876%
6Hjørring263.381445.48169%
7Syddjurs263.244401.85653%
8Norddjurs253.640336.81733%
9Ringkøbing-Skjern240.006478.36499%
10Tønder207.049317.25753%

Kilde: Dansk Erhverv på baggrund af tal fra Danmarks Statistik. De officielle overnatningstal dækker overnatninger på: hotel, feriecenter, camping, lejet feriehus, vandrerhjem, lystbådehavn.

0 0 stemmer
Artikel Rating
Følg
Notikation om
guest
0 Kommentarer
Inline Feedbacks
Se alle kommentarer